1982 yılında kurulan Fernas İnşaat, Grubun lokomotif şirketi durumundadır. Yurt dışı projelere 1996 yılında başlayan Fernas İnşaat Katar, Hindistan, Kazakistan, Irak, Bangladeş ve Umman'da inşaat projeleri tamamlamıştır. Sürekli ve istikrarlı büyüme hedefi ile yoluna devam eden bu şirket deneyimli kadrosu, geniş makine parkı ve güçlü finansal yapısı ile başta endüstriyel tesis, boru hattı, baraj, sulama kanalları, karayolları, demiryolları, telekomünikasyon, altyapı ve üstyapı inşaatları olmak üzere pek çok inşaat projesi tamamlamıştır.

 

NAS Enerji A.Ş. portföyünde Hidroelektrik Santralleri (HES) ve Güneş Enerjisi Santrali (GES) bulunmakta olup toplam 140 MW kurulu gücünde işletmede olan 5 adet HES bulunmaktadır. Buna ek olarak 2 adet 137,93 MW gücünde HES ve Türkiye’de ilk defa ihalesi yapılan 1 adet 20 MW kurulu gücünde lisanslı GES projesine sahiptir. Şirketin sahip olduğu toplam kurulu güç 298,65 MW’tır.


BAKİ Elektrik Üretim LTD. ŞTİ’nin Balıkesir’de 114 MW kurulu gücünde Rüzgar Enerji Santrali bulunmaktadır. Sahada 43 adet türbin kurulumu yapılmış olup, 08.08.2008 yılında 21 MW, 29.01.2009 yılında 36 MW, 11.09.2009 yılında 33 MW, 13.11.2011 yılında 24 MW’lık kısmın geçici kabulü tamamlanmış ve 114 MW işletmeye alınmıştır. Firmanın bünyesinde bulunan bu tesisin ilave yatırımla kapasite artışı yaparak toplam kurulu gücünü 126,5 MW’ a çıkarma hakkı bulunmaktadır

DENİZ ELEKTRİK’in Hatay’da 60 MW RES, Manisa’da 10.8 MW RES ve Çorum’da 15 MW HES olmak üzere 3 adet işletmede olan Rüzgar ve Hidro Elektrik Santralleri bulunmaktadır. Firmanın bünyesinde bulunan bu tesislerin kurulu gücü 85.8 MW olup Rüzgar Enerji Santrallerinde ilave yatırım yaparak toplam kurulu gücünü 96,22 MW’ a çıkarma hakkı bulunmaktadır.

KAPIDAĞ A.Ş’nin Bandırma yarımadasında 28 MW kurulu gücünde Rüzgar Enerji Santrali bulunmaktadır. Buna ek olarak, ilave yatırımla kapasite artışı yaparak kurulu gücünü 34.85 MW’ a çıkarma hakkı bulunmaktadır.

DATÇA Rüzgar Enerjisi Elektirik Üretim A.Ş portföyünde, Muğla İli, Datça İlçesinde 12,5MW kurulu gücünde Rüzgar Enerji Santrali bulunmaktadır. Türbinlerin mekanik ve elektriksel montajları tamamlanmış olup 2018 yılında işletmeye alınmıştır.

Diyarbakır şehrinde doğal gaz dağıtım faaliyetlerini yürütmek için 2007 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Diyarbakır il sınırları içerisinde bulunan konut, ticari işletmeler ve sanayi tesislerine doğal gaz dağıtımını yapmak üzere dağıtım sistemini kurma ve işletme yetkisi verilmiştir.
Detaylı bilgi için www.diyargaz.com.tr

Şirketler Gurubumuz Sanayi yatırımlarına önem vermiş ve bu doğrultuda Aksaray, Ankara ve Batman illerinde fabrikalar kurmuştur. Sanayi yatırımlarımız şu şekildedir;

Aksaray

 • Araç Fren Sistemleri Fabrikası

Ankara

 • Alçı Fabrikası
 • Alçı Plaka Fabrikası
 • Beton Astarı Üretim Tesisi

Batman

 • Alçı Fabrikası,
 • Teknogips Alçı Fabrikası,
 • Alçı Plaka Fabrikası,
 • Alçı Plaka PVC tesisi,
 • Alçı Plaka Profil Tesisi,
 • Bims Fabrikası,
 • Yapı Kimyasalları Tesisi,
 • Beton Astarı Tesisi.

 

Fernas Grup Şirketlerinden biri olan FERNAS GIDA, grubumuzu gıda sektöründe temsil etmesi için kurulmuştur. Firma bu kapsamda meyve bahçeleri, meyve suyu fabrikası ve soğuk hava deposu yatırımları yapmıştır. Firma yaptığı bu yatırımlar sayesinde gıda ihracatı yapmaktadır.
Detaylı bilgi için http://www.fernasgida.com/

Şirketler Gurubumuz turizm sektöründe yatırımlar planlamış olup, bu doğrultuda ilk adım olarak Bodrum/Muğla'da hotel yatırımı gerçekleştirmiştir. Gurubumuz turizm alanında büyümeyi hedeflemekte ve bu doğrultuda yatırım araştırmalarına devam etmektedir.

Detaylı bilgi için www.capebodrum.com
YUKARI